Cumartesi
Az Bulutlu
3°C | 16°C
Pazar
Çok Bulutlu
4°C | 17°C
Pazartesi
Parçalı Bulutlu
8°C | 18°C

Tarihçemiz

   Tarihçemiz

Kaytazdere  Kocaeli İli Karamürsel İlçesine bağlı iken 1995 yılında Yalova’nın  İl, Altınova Beldesinin   İlçe  yapılmasıyla birlikte Altınova İlçesine bağlı Yalova ilinin  bir beldesi olmuştur. Belediye Kuruluş tarihi 1987 olmakla birlikte fiili Belediye teşkilatı 1989 yılında kurulmuştur. Beldemizin halk arasında  diğer bir ismide Saraycık’tır.
Kaytazdere İzmit körfezi kıyısından başlayarak Samanlı dağlarına doğru içeriye uzanan geniş bir alanda kurulmuş, ilçe merkezine 3 km, il merkezine 24 km uzaklıkta, doğusu ve güneyinde Tokmak ve Dereköy’le, batısında Ayazma,Kuzeyinde Altınova ,Hersek Köyü ile komşu sınırı bulunmaktadır.
İlk muhtarı Rıfat Efendi,İlk Belediye Başkanı Haşim TAN’dır. Yüzölçümü 16.000.000 m2, nüfusu 2014 nüfus sayımına göre 6055 ‘tir.
Sınırları içerisinde Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı, Merko Gıda Sanyi, Akçansa Çimento Dolum Tesisi, Yalova Ambalaj Sanayi, Küçük Sanayi Sitesi gibi  önemli kuruluşların bulunması beldenin önemini daha da artırmaktadır.
Saralkent kesimi güzel ve doğal plajıyla bölgemizin denize girilebilecek tek yeri konumundadır.
İkincil konutlar  çoğunluktadır. Bu tip konutlar hızla yapılaşmaktadır. 17 Ağustos 1999 depreminde  can kaybı olmayışı, imar planlarının katlı yapılaşmaya  izin vermemesi, sessizliği, doğal güzellikleri, ulaşım kolaylığı gibi nedenlerle Kaytazdere öncelikli tercih edilen  yerleşim yeri olmakta ve  hızla gelişmektedir.
Kaytazdere’nin gelişimini incelersek;
Kuruluş tarihi kayıt olarak  kesin olarak bilinmemekle birlikte   Balkan Savaşı  sırasında Bulgarasistan’dan göç eden Türklerden  40 ailenin buraya  yerleşmesiyle birlikte kurulduğu ,  tarih olarak 1879-1890 yılları arasındaki yıllarda kurulmuş olduğu  biliniyor.
Kuruluş yıllarında  Kaytazdere  Hayri Bey, Ömer Bey, Balcı, Mahir Bey,Saraycık Çiftliklerine aitti. Cumhuriyetin ilk yılarında toprak reformu beklentisiyle çiftliklerini taksitlerle köylülere satmışlardır. Kaytazdere’ye ikinci göç grubunu  1930 yıllarında Karadeniz Rize’den göç edenler oluşturmaktadır. Nüfus yapısı olarak bugün Türkiye’nin her bölgesinden  insanların yaşamakta olduğu görülmektedir.
Kaytazdere çevre ilçe ve köylerin gelişmesinde  büyük rol oynayan bir belde olmuştur. Karamürsel Bey Eğitim Merkezi Komutanlığının bulunduğu araziler II dünya savaşı yıılarında köylülerden kamulaştırılarak alınmış, Hava Kuvvetlerine verilmiş ve  o yıllardan sonra Amerikan Üssü   olarak  1970’li yılların ortasına kadar kullanılmıştır. Amerikan üssü  o yıllarda  bölgeye büyük bir ekonomik girdi sağlamıştır. Kaytazdere o yıllarda  bundan yeterince faydalanamamıştır. Hatta Köylülerin verimli topraklarının kamulaştırmayla elinden alınması  onları kıraç arazide tarım yapmak zorunda bırakmış ve  gelir kaybına  neden olmuştur. Karamürsel Bey Eğitim Merkezi Kaytazdere’nin Belediye olmasında büyük pay sahibi olmuş ve beldenin gelişmesinde en büyük etkenlerden biri olmuştur.
Kaytazdere de halkın geçim kaynağı daha önceleri tarım iken arazilerin bölünmesiyle yeterince kazanç sağlanamadığından fabrika ve diğer sektörde işçi olarak çalışmaya başladı. Meyvecilik ve seracılık önemli bir kazanç kaynağı olmakla birlikte maliyet girdilerinin artmasıyla ve arazilerin imara açılmasıyla gerilemeye başlamıştır.
Copyrigt © 2017 Kaytazdere Belediyesi ®